Basket
2010-23-12
From: Bismarck Archipelago | New Britain
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2010-23-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bismarck Archipelago | New Britain |
| Section | Oceanian |
| Materials | Pandanus |
| Description | Basket made of Pandanus |
| Width | 48 cm |
| Depth | 17.5 cm |
| Credit Line | Gift of Susan B. Hay, Robert L. Goodale, Jr., and Mary B. Crowther, 2010 |
| Other Number | 2010-23-10A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


