| Object Number | E389 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Hawara |
| Period | Late Period | Thirtieth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Large faded green faience shabti for the man Horwedja, born of Shedet. |
| Height | 21.5 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1890 |
| Other Number | ES 389 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




