Tile
20469
From: China | Beijing | Yellow Temple
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 20469 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Beijing | Yellow Temple |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | 17th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Yellow glazed pottery terminal tile. |
| Height | 20.3 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of George L. Farnum and John Edward Farnum, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




