Sinker
97-563-1185
From: North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Big Timber Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1185 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Big Timber Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Groundstone |
| Description | Flat. Four-sided stone with drilled hole in center. |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 9.7 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1185 - Old Museum Number | 5548 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




