Metate
11819
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Central America
Curatorial Section: American
| Object Number | 11819 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Central America |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 300-500 CE |
| Section | American |
| Description | Carved crocodile figure on underside with frog figure sitting on its shoulders. |
| Height | 14 cm |
| Length | 43 cm |
| Width | 27 cm |
| Credit Line | Deposited by J. W. Johnson, 1894 |
| Other Number | CG99-2-224 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




