| Object Number | 2010-19-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Jordan |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bone |
| Description | Tear-drop shaped bone pendant. Tapered at one end with hole, bulges out in the middle and tapers to blunt point at other end. Four sided. |
| Height | 5 cm |
| Length | 1 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Kocher family in memory of Eric and Margaret Kocher, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



