| Object Number | 2010-19-43 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Jordan |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic | Stone |
| Description | Almost square piece of ceramic tessera. 4 short sides have white pigment on them while underside has darker stain. |
| Height | 0.75 cm |
| Length | 1 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Kocher family in memory of Eric and Margaret Kocher, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



