| Object Number | 2010-19-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jordanian | Nabatean Ware |
| Provenience | Jordan |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rounded base, flared sides that come to carination and form an egg shape. Hole at pointed end and small hole in middle. Domed, sloping top. Reddish-orange clay body. Shows signs of use around front opening. |
| Height | 4 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Kocher family in memory of Eric and Margaret Kocher, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




