| Object Number | 2010-19-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Jordan |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Flat, circular base, outflaring sides that come to an egg shape. Hole at pointed end and in the middle. Domed top. |
| Height | 3 cm |
| Length | 7.25 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Kocher family in memory of Eric and Margaret Kocher, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




