| Object Number | 2010-19-6A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Israel | Jerusalem |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Description | Clear glass with greenish-blue hue. Flat bottom with squat, tapering body, tall, wide neck and outflaring rim. |
| Height | 9.5 cm |
| Outside Diameter | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Kocher family in memory of Eric and Margaret Kocher, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




