Lentoid Flask
2010-19-2
From: Jordan | Petra
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 2010-19-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Jordan | Petra |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Description | Clear glass with light green hue; one side irridescent; opposite dull. Flattened circular/lentoid shaped body; long cylindrical neck, out-turned rim. Tag with object: "5" |
| Height | 17.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Depth | 1 cm |
| Outside Diameter | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Kocher family in memory of Eric and Margaret Kocher, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



