| Object Number | 64-1-12A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | East Asian |
| Provenience | Korea |
| Date Made | 15th Century - 1950 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Leather | Metal | Rope |
| Description | Long, cylindrical quiver of wood with four metal bands, and a leather/rope carrying strap attached to removable cap on end. Rope was possibly part of a bow. Opposite end has a triangular pie-shaped piece with two nails holding it in place. |
| Length | 90 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Robert C. Belleville, 1964 |
| Other Number | CG98-1-9A - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


