Amphora
54-41-112
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-41-112 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 30:1 |
| Period | Cypro-Archaic II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Bichrome V |
| Description | Complete and intact. Clay: gray-brown at core to light buff. paint: thin dark brown and black. Brownpaint interior neck; entire exterior covered except rim, neck, narrow reserved band below neck-base and handle-zone. In black: outlined zone of multiple bands, with a wider band underneath, on shoulder, and 3 bands on lower body. On rim, multiple brush lines. On neck, close-set concentric circles. Handles-zone: 6 concentric circles each side. One circle under each handle. All concentric circles in black. |
| Height | 28 cm |
| Width | 27.8 cm |
| Outside Diameter | 24.2 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1954 |
| Other Number | P1763 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




