Pottery Fragment
8419A
From: Mexico (Central America) | Chihuahua
Curatorial Section: American
| Object Number | 8419A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Chihuahua |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Strawberry Valley, near Casas Grande |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polished |
| Description | Dark brown |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Gift of Richard M. Abbott, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

