Mat
P530A
From: Borneo | Dutch West Borneo | Kapuas River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P530A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kantu' |
| Provenience | Borneo | Dutch West Borneo | Kapuas River |
| Date Made | Dec. 19, 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Buah anking. Sleeping mat. |
| Length | 153 cm |
| Width | 41.5 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




