Mat
P529A
From: Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P529A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber | Pigment |
| Description | Brat wui kahing. |
| Length | 183 cm |
| Width | 83 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




