| Native Name | Wayang Kulit |
| Object Number | 29-91-198 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Hide | Bamboo | Pigment |
| Description | Arisula, an arrow. One of the properties in a puppet play. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 19.2 cm |
| Credit Line | Purchased from M. Lemaire Devries, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


