Effigy Vessel
Censer
49-5-6
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-5-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zapotec |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Bottom of Effigy Censer. Dark grey ware. Flattened base, four paws and tail stub, convex sides; decoration of small molded head between front knees, Probably part of jaguar figure with bat-head. |
| Height | 14.3 cm |
| Length | 25.7 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Carl A. Oldach and Mrs. E. M. T. Hansen, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
