Worked Stone
69-16-476
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-476 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N3.5, W3.8 - floor |
| Locus | House 119 |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | Irregularly shaped. One surface ground smooth, other surface left unground. |
| Length | 5.65 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.