Rim Sherd
77-10-4588.28
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 77-10-4588.28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | heavily burnished grey ware rim sherd. object has 4588-28 written on it, proper accession number assigned prior to loan. |
| Height | 10 cm |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Tepe Hissar Project; Robert H. Dyson Jr., 1977 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

