Flat Base Sherd
77-10-4083
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 77-10-4083 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | grey ware, heavily burnished. flat base. 4083 is written on the object. proper accession number assigned prior to loan. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 8.1 cm |
| Width | 8.6 cm |
| Credit Line | Tepe Hissar Project; Robert H. Dyson Jr., 1977 |
| Other Number | DG-00-11 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

