Rim Sherd
33-60-494
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-60-494 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Date Made | ca. 4000-3500 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | series of painted birds on exterior. legs visible. there is a sticker that is similar to the "Persian Exhibition New York 1940" sticker [seen on 33-60-493] on the back of this object with the number UM106 written on it. two sherds mended together. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | HA 23 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


