Rim Sherd
33-60-493
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-60-493 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Date Made | ca. 4000-3400 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | painted rim sherd. a pattern is painted on the exterior. there is a sticker on the interior of the sherd that says Persian Exhibition New York, 1940 with the number UM121 written on it. |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 1.6 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | DH35.6 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


