Rim Sherd
33-60-496
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-60-496 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Date Made | ca. 4000-3400 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | 2 sherds mended together. painted ceramic. rim sherd. large ibex painted on with decoration inside horn space. the number 33-60-55 is written on and crossed off. There is no computer record nor card associated with this number, so I assigned it a number at the end of the sequence. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | DH36 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


