Harpoon Head
53-54-226
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-226 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, lower level, depth 31", Dark grey sand with charcoal fragments. |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Basal fragments. Broken just below barb. With hole. Dark bone, oval hole. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 355 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.