Palette
29-74-445
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-74-445 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | E of S Portal, upper middle debris, 502 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Close-grained black stone |
| Height | 12 cm |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | M9802 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.