Thimble
49-25-336
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-336 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | C2E 12-18" Found at 17" depth |
| Section | American |
| Materials | Brass |
| Description | With greasy incrustation inside and small hole at end, made by a nail (?) from inside probably used as an ornament, perhaps of the end of a cane. Trade piece |
| Height | 2.2 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 87 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.