| Object Number | 29-235-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 15th Century - 1904 |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Men | Landscape |
| Description | Brown rectangular tile with low relief design. Three men in a landscape with waterfall. One holding a vase and writing. Framed in gold. |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | CG98-1-5 - Found in Collection Number | 1900 - Sommerville Amulet/Talisman Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


