Knife
97-563-6388
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Pricetown
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6388 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Pricetown |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Jasper; yellow-brown; rather broad blade; one edge curving toward point; barbed; corner-notched; notch in center of base. |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6388 - Old Museum Number | 15285 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


