Pestle
41-24-272
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Delaware County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-272 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Delaware County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | along Crum Creek near Chester |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Cylindrical. |
| Length | 33 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 03-302 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


