Labret
29-151-210
From: United States of America | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-151-210 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Oil Shale |
| Description | Elongated hexagonal. End of face inner plate broken. |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Judson Daland, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


