Sherd
64-15-581
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-581 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Brown slipped interior, texture unpolished. Rim incurving with slight lip. Exterior of rim incised with contiguous "U"'s. Interior bottom of plate has sets of parallel lines and some curvilinear designs incised. Round foot is broken off. |
| Height | 1.9 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 26 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

