Bead
33-15-825A
From: Iran | Damghan
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-15-825A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Damghan |
| Archaeology Area | CI PLOT |
| Locus | C I Plot |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Stone |
| Description | white shell flat sub-rectangular with narrow lengthwise piercing. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 0.9 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | D60 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.