| Object Number | 92-2-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Napatan |
| Provenience | Sudan | Nubia | Nuri |
| Locus | Pyr V |
| Date Made | 555-542 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Gold |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Rectangular gold plaque with hieroglyphic inscription including cartouche on one side. Tomb of Malenaqan. |
| Height | 3.49 cm |
| Length | 1.27 cm |
| Width | 0.16 cm |
| Credit Line | Exchange with the Boston Museum of Fine Arts, 1992 |
| Other Number | 17-4-365 - Field No SF | 20.426 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

