Head Rest
AF4013
From: Zimbabwe | Zambezi River
Curatorial Section: African
| Object Number | AF4013 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zimbabwe | Zambezi River |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden. Rectangular base, oval ring support. The headrest proper has overhanging ends. Gouged decoration. |
| Height | 15 cm |
| Length | 23.7 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 22583 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
