Bead (uncertain)
Spindle Whorl (uncertain)
35-30-53
From: Venezuela | Guajira Peninsula | Uleri
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-30-53 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Venezuela | Guajira Peninsula | Uleri |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | Surface; 1.5 km NE of Lagoon de la Puja. |
| Period | Lewis Korn |
| Section | American |
| Materials | Shell |
| Technique | Drilled |
| Description | Oval piece of shell, slightly concave-convex; with hole drilled through centre, the drilling being from both sides. From disturbed urn burial. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition; Lewis Korn, 1935 |
| Other Number | 28 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.