Funerary Stela
38-19-1
Location: On Display in the Greece Gallery
From: Turkey (Country) | Smyrna (Turkey) | Ionia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 38-19-1 |
| Current Location | Greece Gallery - On Display |
| Culture | Greek |
| Provenience | Turkey (Country) | Smyrna (Turkey) | Ionia |
| Period | Hellenistic Period |
| Date Made | -99 BCE-1 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Banquet | Funeral | Woman | Horse | Rider | Greek Inscription |
| Inscription Language | Ancient Greek Language |
| Description | Broken across top of scene in rectangle, i.e. top missing. In two registers, three shallow sunken areas in which reliefs: above, A: rectangle with funeral banquet scene. below, B: at left, narrow arched area with draped female standing en face. C: square at right, horse and rider (R). Two inscriptions, one under upper register; other, under mourning figure, is illegible. |
| Height | 61.5 cm |
| Width | 33.7 cm |
| Thickness | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Menander T. Constant, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
