Bowl
49-12-873
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-873 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 33:21 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Painted I |
| Description | Nearly complete and mended. Clay: like 49-12-947. Paint: like 49-12-955. Interior center: concentric spiral. Band on rim. Exterior: paint on rim, handles; 3 narrow bands below handles and 2 above base. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 27.5 cm |
| Outside Diameter | 21.6 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P618 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.