Shoulder Cloth
36724A
From: Peru | Sun Temple | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 36724A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inca |
| Provenience | Peru | Sun Temple | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Description | Woman's. |
| Length | 66.04 cm |
| Width | 50.8 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3834B - Field No SF | CG852611-6515 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.