Chisel
35998
From: Bolivia | Tiahuanaco
Curatorial Section: American
| Object Number | 35998 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bolivia | Tiahuanaco |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small |
| Length | 5.71 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Thickness | 0.33 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.