Whistle
60-14-41
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas
Curatorial Section: American
| Object Number | 60-14-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | fine paste, painted in black and white[?] mold made [?] effigy front, back is enclosed and whistle mouth piece added,monkey figure, facial traatment, detailed eyes, brows, teeth etc, depicted by narrow grooves, two appliqued bisected balls form headdress |
| Height | 8.4 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Cerro de las Mesas Expedition, F.G. Rainey and M.W. Stirling, 1960 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.