Applique
29-105-93
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-105-93 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Room 1068, Amenophis III Temple; Level VII |
| Period | Late Bronze IIB |
| Date Made | 1300-1200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gold |
| Iconography | Rosette |
| Description | Thin gold foil applique; attachment for suspension. |
| Height | 1.2 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 25-11-387 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




