Knots
P1104
From: Borneo | Sarawak | Baram District
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kenyah |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram District |
| Date Made | 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Rattan Peel |
| Description | Wooden board with 17 examples of rattan knots or woven bands: the native names of some of the knots or bands are written in pencil on the board next to them. |
| Length | 59 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




