Bowl Fragment
35739
From: Bolivia | Tiahuanaco
Curatorial Section: American
| Object Number | 35739 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bolivia | Tiahuanaco |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Ware |
| Description | With traces of white paint, cat head with quadrangular backing, broken off a bowl or cup |
| Height | 8 cm |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 417 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.