Figurine Fragment
35681
From: Bolivia | Vilacollo
Curatorial Section: American
| Object Number | 35681 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bolivia | Vilacollo |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Iconography | Head |
| Description | Head of figure, Tiahuanaco style |
| Height | 40.01 cm |
| Length | 27.94 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.