Palma
Sculpture
12677
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico)
Curatorial Section: American
| Native Name | Palma |
| Object Number | 12677 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Totonac |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) |
| Culture Area | Central American |
| Period | Late Classic |
| Date Made | 600-900AD |
| Section | American |
| Materials | Lava Stone |
| Description | Lava (stone). Quadrangular slab with V-shaped notch above. Human-headed figure with crest, sunken eyes, lalling tongue? (Beard?), protuberant body and short flexed legs. |
| Length | 28.57 cm |
| Width | 13.34 cm |
| Thickness | 11.43 cm |
| Credit Line | Purchased from Sr. Perez, Ecuadorian Commissioner, World's Columbian Exposition; Subscription of Charles H. Cramp, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
