Pestle
35531
From: Bolivia | Tirasca | Cumana Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 35531 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bolivia | Tirasca | Cumana Island |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Length | 6.99 cm |
| Width | 3.81 cm |
| Thickness | 3.17 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.