Toggle (uncertain)
48-2-170
From: Turkey (Country)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 48-2-170 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Turkey (Country) |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Dark brown patina. Object is intact. This is a very small dagger-shaped fastener with a round knob pommel and a flat triangular balde pierced in the middle by a hole through which a pin or staple could be passed to hold it in place. |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Elise Biddle (Mrs. Harald) Paumgarten, 1948, 1948 |
| Other Number | 209 - Collector Number | L-2-296 - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


