Mummy Case
Mummy Portrait
E886A
From: Egypt | El-Kharga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E886A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Kharga |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Plaster | Pigment |
| Iconography | Face | Man |
| Description | Portrait of Man |
| Height | 30 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 27.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Theodor Graf, 1894 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




