| Object Number | NA193F |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Nunivak Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Salmon Skin | Goose Foot |
| Description | Fish skin bag. Vertical bands along the sides are dark colored with light colored applied arches and a circle with a tail at the top. A horizontal band around the top of the veritcal band is in a similar style. Above the horizontal band is a tall rim, somewhat damaged and repaired. Bottom is also of fish skin. |
| Height | 36 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



